
Jak samodzielnie sprzedać mieszkanie
W wielu miejscach jest napisane, że najszybciej sprzedaż mieszkanie współpracując z biurem nieruchomości. To prawda. Oczywiście pod warunkiem, że biuro jest dobre w tym, co robi. Żadna pojedyncza osoba nie będzie miała dostępu do większej liczby potencjalnych kupujących jak biuro. Między innymi, dlatego, ponieważ jeśli zainteresowany zadzwoni na jakąkolwiek inną ofertę w biurze, to pośrednik skieruje go na twoją, ale ja nie będę tego rozwijać i pisać o korzyściach współpracy z biurem, bo ty tego nie chcesz. Wolisz sprzedać sam.
Ustal właściwą cenę
Z tym jest największy problem, ponieważ nie masz rozeznania, w jakich cenach sprzedają się mieszkania. Albo nasłuchałeś się życzliwych sąsiadów i znajomych, którzy sprzedali prawie „identyczne” mieszkanie za cenę, którą ci proponują (i nie ważne, że ta sprzedaż była rok temu) albo, co gorsza sugerujesz się cenami na portalach internetowych. A te ceny są w większości zawyżone (mieszkania z odpowiednią ceną szybko znikają z portali). I nie orientujesz się, że wystawione w Internecie oferty wiszą ponad rok (tak, są odświeżane i umieszczane na nowo dla niepoznaki) z tą zawyżoną ceną, którą bierzesz za przykład.
Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest przybliżona cena Twojego mieszkania poradź się zaprzyjaźnionego notariusza lub pośrednika. Oni znają i podadzą ci ceny transakcyjne, (za jaką faktycznie poszło) a nie ofertowe (te, które są na portalach internetowych).
Intensywna i płatna promocja ogłoszenia na portalach
W biurach oferta wprowadzona do systemu zostaje automatycznie rozsyłana do kilkudziesięciu portali, z którymi biuro ma podpisane umowy. Ty nie masz takiego systemu, więc musisz umieścić ją ręcznie. Większość popularnych portali jest płatna. Bezpłatnie umieścisz na www.gumtree.pl i www.olx.pl
Umieszczenie ogłoszenia na wielu portalach to nie wszystko. Ważniejsza jest promocja, reklama, podbijanie i wyróżnianie ofert. Biuro zrobi to za ciebie. Ale jeśli podjąłeś się działać na własną rękę musisz zapłacić portalom. Zadbaj o to, aby twoja oferta była na pierwszych stronach. Statystycznie większość użytkowników przegląda tylko 3 pierwsze strony. I nie dziw się, że z każdym dniem zainteresowanie Twoimi ogłoszeniami słabnie. Z pewnością przesunęło się dalej i potencjalni kupujący w ogromie innych nieruchomości już go nie zauważają.
Przygotuj mieszkanie do prezentacji
Najważniejsze jest, aby mieszkanie było posprzątane. Nie ma nic gorszego niż bałagan, kurz pozostawiony w mieszkaniu podczas wizyty potencjalnego kupującego. Warto przed prezentacją otworzyć okna, aby wywietrzyć mieszkanie.
Jeśli w widocznych miejscach znajdują się osobiste przedmioty takie, jak: zdjęcia, pamiątki, biżuteria, powinniśmy je na czas prezentacji schować, aby nie były dostrzegane przez potencjalnego nabywcę. Wartości naszego mieszkania możemy także podnieść poprzez zastosowanie home stagingu, a jeśli mamy zdolności kucharskie, możemy poczęstować gości upieczonym ciastem.
Profesjonalne zdjęcia
Najgorszym błędęm podczas sesji zdjęciowej mieszkania jest robienie zdjęć przy słabym świetle (wieczorem, w nocy). Zdjęcia powinniśmy wykonywać zawsze w dzień (najlepiej słoneczny), co spowoduje, że zdjęcia będą jasne. Wykonanie zdjęć powinno odbyć się za pomocą dobrej jakości aparatu, zatem zrób je najlepiej urządzeniem z szerokokątnym obiektywem, fotografując całe pomieszczenia.
Profesjonalny opis oferty
W opisie oferty wyeksponowane powinny zostań najważniejsze informacje o naszej nieruchomości z użyciem ładnych sformułowań i ciekawych przymiotników. Nie warto umieszczać mało istotnych informacji dotyczących tego, co można zauważyć na zdjęciach, za to ważnym aspektem jest pozostawienie numeru telefonu lub adresu mailowego.
Bądź dyspozycyjny
Prezentacji mieszkań powinniśmy dokonywać w terminach dogodnych dla potencjalnego kupującego. W przypadku, kiedy będziemy przekładać spotkania możemy zrazić kupującego, który może sobie pomyśleć, że tak naprawdę nie zależy nam na sprzedaży. Warto być elastycznym starając się dostosować do terminów proponowanych przez potencjalnego kupującego.
Prezentacja
Należy pamiętać, aby przed prezentacją włączyć wszystkie światła w mieszkaniu, co jeszcze bardziej podnosi potencjalną wartość naszej nieruchomości. Zapraszając gości do środka, podczas powitania podajemy rękę oraz zachęcamy do nieściągania butów.
Nie powinniśmy cały czas chodzić za potencjalnym kupującym, przez co możemy doprowadzić do poczucia skrępowania. Lepiej pozwolić mu siadać gdzie chce i robić co chce. Niech poczują się jak u siebie w domu (a od tego już jeden krok, aby tam zamieszkali).
Jeśli masz w domu dziecko lub zwierzęta nie pozwól, aby w momencie prezentacji były na pierwszym planie, bo mieszkanie przesunie się na plan drugi. W przypadku, kiedy kupującemu wyraźnie podoba się jakieś pomieszczenie, warto zachęcać do jego ponownego obejrzenia. W wielu przypadkach rozmowa o wspólnych pasjach, zainteresowaniach może zmniejszyć dystans psychologiczny pomiędzy Tobą, a kupującym.
Negocjacja ceny
Najważniejszym jest, aby nie bulwersować się przy niedorzecznej według Ciebie propozycji cenowej. Zawsze możemy przedstawić swoje warunki poprzez zaproponowanie kontroferty z częściowymi ustępstwami, a jeśli jesteś pewien szybkiej transakcji, możesz zgodzić się na niższą cenę. Nie musisz odpowiadać odrazu.
Warto zastanowić się każdorazowo nad kontrofertą. Niech ostatnie zdanie należy do kupującego. W wielu sytuacjach problemem cenowym może się okazać także zbyt duży zadatek. Należy bardzo dobrze przemyślęć tę kwestię, zanim wartość zadatku podamy do wiadomości kupującego.
Transakcja
Umowę przedwstępną podpisujemy u notariusza. Najlepiej umów się z takim, który zaproponuje 50% taksy notarialnej przy przedwstępnej i 50% przy właściwej. Z reguły to kupujący płacą PCC, więc o ile to możliwe nie dokładaj im większych kosztów związanych z notariuszem niż to konieczne. Następnie przygotuj wszystkie niezbędny dokumenty. Ważnym jest sprawić, aby przekazanie mieszkania nastąpiło jak najszybciej po transakcji. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się udają transakcją.